Dzisiejszy telefon do naszej fundacji, po raz kolejny pokazuje, jak mało jest empatii u niektórych urzędników a tym bardziej, jeżeli chodzi o taki wydział jak Ochrona Środowiska w Międzyzdrojach. W słuchawce słychać płacz opiekunki kotów wolno żyjących, która opiekuje się kotami na jednym z osiedli. Otóż komuś z lokatorów przeszkadzają koty tam bytujące i Urząd postanowił przenieść koty, które tam bytują w inne miejsce, do innego stada. Urzędnicy zapomnieli, że koty są terytorialne i w tej chwili są kotki z młodymi, co jeśli do klatki wejdzie matka i zostanie wywieziona, a maluchy zostaną?!!!

JEST TO SYTUACJA NIEDOPUSZCZALNA !!

Koty wolno żyjące (Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 27 sierpnia 1997r.) stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytowania (Art.21) Przepędzanie ich, przenoszenie z miejsca ich bytowania jest łamaniem Ustawy!

Gmina (Art.11a Ustawy)-w ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt- ma obowiązek świadczenia pomocy poprzez „Opiekę nad wolno żyjącymi kotami w tym ich dokarmianie”, oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej.

Ważne jest, że żadne ogrody działkowe, wspólnoty mieszkaniowe ani gmina nie ma prawa zabronić przebywania kotów wolno żyjących na ich terenie oraz ich dokarmiania.

Miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Na klatce łapce, która została postawiona przez Urząd, aby wyłapać koty, powiesiliśmy kartkę a do Urzędu w Międzyzdrojach WOŚ wyślemy odpowiednie pismo.

Fundacja Animals Przystań ŚwinoujścieDodaj komentarz

 1. Pewnie najlepiej wyłapać ,wykastrować,wysterylizować wszystkie ,a za kilka lat wyginą i nasze miasto zjedzą myszy i szczury !!! Właśnie taką politykę wprowadzili u siebie Niemcy ,a teraz przyjeżdżają do nas i kradną płodne koty !!! Kotów zawsze było u nas dużo tylko chowały się po różnych kątach.Teraz ktoś o nie dba,dokarmia ,postawił specjalne budki.Koty są zdrowe,wypasione .Nie widziałam od dawna chorego czy zagłodzonego kota tak jak insynuuje jeden z gości .Uwierzcie mi ,że jak wyginą koty ,to dopiero będzie się działo !!!

 2. Bardzo lubię zwierzaki, ale takie stada kotów to nic dobrego. Nieraz wyglądają bardzo źle. Każdy kot powinien zostać wykastrowany/wysterylizowany i oznaczony, żeby się nie rozmnażały. W ogólnym rozrachunku wyszłoby taniej a i zdrowiej dla nich i dla nas.

 3. Brak należytej pomocy weterynaryjnej dla zwierząt wolno żyjących, śmieszne, jak na dochody gminy pieniądze przeznaczane na sterylizacje zwierzat- to wina urzędu,ktory jedynie markuje działania, które winien prowadzić zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt,Nie zwierząt. Wywiezienie kotów do lasu to żadne rozwiązanie, tam jest ich dostatecznie dużo i te same problemy tj.brak pomocy zwierzętom i wolontariuszem.

 4. Z chwilą, gdy znikną koty, zaleje was fala szczurów. Koty to jedyny bufor. Zajmują się znakowaniem terenu a nie jedzeniem szczurów. Tylko dlatego gryzonie nie biegają jeszcze po korytarzach budynków i nie zalegają w piwnicach.
  Śmieci, cuchnace i rozkladajace sie, rzucone gdzie popadnie, to wytwór człowieka, nie zwierzęcia. Nawet elewacje bloków zabrudzone bywają ludzkimi obchodami. Pogratulować!
  Nie mówiąc już o psich obchodach, których właściciele psów nie radzą sprzątać. Koty, jako jedyne zakopuja swoje odchody

 5. Dla wszystkich zainteresowanych. Mieszkańcy dawno się zajęli i zainterweniowali w kwestii kotów było zgłaszane co chwilę że kotów coraz więcej przybywa i trzeba się tym zająć było zgłoszone że będą małe kotki i trz4bacos zrobić nikt w tej sprawie nie interweniował. Nie wiem czy komuś jest miło wychodząc z domu wpaść w kocie wymioty nie wiem czy milo jest komuś jak kotki załatwią się w twoich kawiarniach A ty musisz później w tym radę brudzic nie wiem czy komuś jest miło jak jedzenie dla kotków jest wysypywane pod twoja drzwi i fetor rozkładanego jedzenia codziennie ci umila życie. Nie wiem czy milo jest zastanawiać się czy czymś się nie zaraziles od kota bo nie są pod żadna opieką weterynaryjną. Fajnie jest nie módz wystawić prania na podwórko bo ca 5 minut kotki się wylegują na praniu super jest jak codziennie liczysz zarysowania na masce samochodu gdyż koty tam także się wylegują i pazurami niszczą lakier.

  • Rety ,to przeprowadź się na księżyc -tam nie ma kotów!!!Jak nie babrzesz się w ich odchodach i ich nie dotykasz ,to czym się zarazisz ? Zamykaj drzwi nie wejdą do kawiarni.Posiej w jednym miejscu kocimiętkę będą tam się załatwiać !!! Wystarczy postawić ze dwie miseczki i zostawić kartkę z prośbą o wsypywanie jedzenia dla kotów właśnie do nich!!! Każdy problem można rozwiązać tylko trzeba pomyśleć. Samochód przykrywaj plandeką ,albo garażuj.Nie rozumie tylko jak koty mogą wylegiwać się na praniu ? Ja wieszam swoje na linkach i żaden kot nigdy na nim nie położył się . A wiem Ty rozkładasz pranie na trawie ,cóż nic dziwnego ,że koty się na nim kładą !!! Tak ogólnie ,to koty były na Świecie przed nami ,ludźmi i przeżyły ,i nadeszły dla nich czasy ,gdy tacy jak Ty chcą wyniszczyć gatunek. Proszę ,ale jak nie będzie kotów ,to Twoją kawiarnię zjedzą gryzonie-szczury i myszy,Pomyśl koty mają w miocie 3-4 młode a gryzonie od 10-20 młodych co 2 miesiące.Przypuśćmy ,że w każdym miocie 15 to samice i ,że one 2 miesiące później urodzą swoje młode i tak w kółko.Bez kotów w ciągu roku będziemy mieli kilkaset tysięcy szczurów!!! Kto je wybije ? TY ?

 6. Gość od od „wora” może ma rację,a gość od „wiatraka z dupy”wygląda że ma spore
  doświadczenie skoro tak pisze.

  • Naucz się pisać i czytać p***bie i naucz tego swoje dzieci,to raz.
   Takich, jak ty powinno się eliminować ze społeczeństwa twoim patentem do wora i do morza siup!
   Psychopatow trudniacych się mordowaniem bezbronnych zwierzat nam tu nie trzeba. W pierdlu i nie tylko takim, jak ty zjeb.. umyslowo bohaterom robią wiatrak z dupy

  • Czym się chwalisz analfabeto? Naucz się pisać i czytac. Patologia się w tym kraju rozmnażanie szybciej niż koty.
   Swój patent z worem zastosuj wzgledem siebie i tobie podobnych psychopatow. W pierdlu takim zjebom, jak ty robią wiatrak z dupy.

  • Pioter! Chyba czegoś nie wiesz, bo informacje, które podałeś wystarczające są do podjęcia działań przez odpowiednią prokuraturę, po prostu powiadomiłeś odpowiednie organy o dokonaniu przestępstwa. Tak naprawdę, to myślę, że to był tylko Twój niezbyt wyszukany żart. Moja rada, na wszelki wypadek radzę Ci, przeproś miłośników kotów i napisz prawdę, to będzie najtańsze dla Ciebie zakończenie sprawy…

    • Całkiem prawdopodobne. Zawsze warto sprawdzić taki sygnał. Policja obecnie dość szybko ustala IP. Dziś taki morduje zwierzęta, jutro na dzieci i niepełnosprawnych się przerzuci. Jak twierdzi jego dzieci także są analogicznie zaburzonymi oprawcymi zwierząt. Tacy osobnicy zawsze wybierają słabsze lub bezbronne ofiary. Leczą tym swoje kompleksy i poczucie niższosci. Źle znoszą przymusowe odosobnienie a w zakładach karnych, traktowani sa na równi z pedofilami

 7. Może wszystkim tym co los kotów jest tak bliski, należałoby zawieść koty, w ich mieszkaniach zwierzęta czuły by się bezpieczne a i oni czuli by,że zrobili wszystko co w ich mocy dla ukochanych kotów.

  • A czyja to wina że się rozmnażają i kotów przybywa? Miasto powinno wziąć się za sterylizacje a nie dopuszczać do masowego rozmnażania. Bynajmniej tak jest w innych miastach. A tutaj widać że nic nie robią!

 8. Mi osobiście nie przeszkadzają koty, ale najczęściej tak bywa, że dokarmiają je ludzie mieszkający w blokach, więc nie muszą się martwić o gówna, które romantycznie cuchną. Koty są dokarmiane, ale gówien nikt nie sprząta. W bloku na Skłodowskiej dokarmiają koty, bo nie mają małych dzieci, które potem muszą kopać piłkę pomiędzy gównami. Karmisz- sprzątaj.Wstyd, aby dzieci bawiły się pomiędzy gównami, przecież to nie slamsy, ani dzielnica dla ubogich. Tu mieszkają ludzie. Apeluję, aby kotki miały domki na uboczu, wtedy wszyscy będą zadowoleni. A jeśli nie rozumiesz, to weź kilka kocich gówien do domu…

  • Gòwna na wierzchu to masz jak pies nasra. Koty zakopują swoje gòwna więc nigdy nie ma ich na wierzchu! Może po pieskach swoich sprzątajcie to gòwien nie będzie!

 9. Szanowni Państwo. Te pułapki są właśnie wystawiane żeby WYSTERYLIZOWAC koty wolno żyjące. Dla nie wtajemniczonych te koty są hodowane, wyłapywane i wywozone prawdopodobnie do niemiec za pozwoleniem lokatorki która udostepnia garaż na rozmnażanie się kotów. Tak więc wspolkolatorzy postanowili zająć się sterylizaja tych kotow ponieważ 30 kotów na podworku nie jest przyjemnoscia.
  A co do szczurów to i tak biegają bo mają pożywienie w każdym kącie a koty nie wyławiaja bo są najdzone.

  • Byłam tam i nie naliczyłam tylu kotów, chyba w głowie masz tyle kotów!!
   A sterylizacji nie robi się teraz gdy są już małe! No chyba że chcecie zabrać matke na sterylkę i małe zginą bez niej?! To jest przestępstwo! Kwalifikuje się pod artykuł! Więc niech mieszkańcy się za to nie biorą bo zostaną ukarani!

 10. gmina ma obowiązek rozliczania się z ustawy. Może fundacja poprosi o koszty rozliczeń, co i dlaczego i w jakiej kwocie zostało przeznaczone na poszczególne działania wraz z uzasadnieniem, to wtedy się dowiemy, jaki jest cel przenoszenia kotów. Bo faktycznie nie można przenosić ich, bo ktoś ma „widzimisię”. A czy gmina dopłaca do sterylizacji miejskich kotów, ktoś się orientuje?

 11. Nasi urzędnicy mają rzeczywiście dziwne podejście do wielu kwestii. W Świnoujściu starają się zdecydowanie lepiej. Może warto brać przykład. Tam wszyscy wiedzą jak uzyskać pomoc na dożywianie kotów, nie jest tajemnicą gdzie wykonywane są zabiegi kastracji i sterylizacji. W wielu miejscach postawiono domki dla kotów zakupione przez władze Świnoujście. A u nas? Raz zadzwoniłam w sprawie zabiegu dla kotki która krążyła w mojej okolicy. I niestety w lutym już byl wyczerpany limit.

 12. Totslna glupota i brak znajomosci prawa!!mam nadzieje ze urzedasy i straz miejska beda uczeatniczyc we wszystkich akcjach sterylizacji kotow!!!

 13. też dokarmiam koty,to przecie żywe stworzenie.nawet te dzikie,nieoswojone czekają na mnie.gdy znikną te koty,zeżrą nas szczury

 14. Skoro sa przepisy dotyczące dzikich kotów to trzeba się ich trzymac i tyle w temacie…Tak koty roznoszą choroby tak jak i inne stworzenia z czlowiekiem na czele…

 15. „łowczy miejski”daje czadu.
  To dlatego tyle ogłoszen o zaginionych kotach.
  Dziki moze wyłapiecie to jest wieksze zagrozenie.
  Tutaj jest pole do popisu Panie łowczy.
  Ps
  A kto to jest ten” łowczy”??

 16. Ciekawe, czy znowu rozgorzeje tradycyjna, międzyzdrojska kocia dyskusja. Bardzo chętnie poznałbym zdanie lekarzy weterynarii oraz miejscowych lekarzy naszej służby zdrowia. Wsłuchując się w głosy miłośników przyrody, w tym dzikich kotów, odczuwam ogromne rozkojarzenie, jak podejść do kociego tematu, skoro np faktem jest, że dzikie koty mordują sporą liczbę drobnych ptaków jaszczurek itd itp. Czy należy się obawiać chorób przenoszonych na ludzi przez te koty, czy jednak takie obawy są przesadzone?

  • Koty nie przenoszą chorob na ludzi.
   Natomiast masowe rozmnażanie się kotòw wolno żyjących to czyja wina? Kto to powinien robić? Wydaje mi się, że to problem Urzędu Miasta? Straż Miejska też powinna podziałać tak jak to robią w innych miastach, pomóc w sterylizacjach. Niestety tutaj urzędasy to tylko w stołki pierdzą:/