Ze dwa lata temu był głośny temat wycinki lip przy ul. Lipowa / Leśna – związany z rozbudową ulicy.

Gmina Międzyzdroje w zamian nasadziła nowe nasadzenia. Czytelnik pyta, czy to choroba zniszczyła młode nasadzenia, czy lenistwo w postaci braku ich podlewania? Plac z młodymi drzewkami jest zaniedbany, gdyż zarósł zielskiem.

CzytelnikDodaj komentarz

 1. A ulubieniec roślin p przewodniczący skupia się tylko na solectwie, czy nie powinien zainteresować się też roślinnością w Międzyzdrojach. Czy mowa o takim Burmistrzu?

 2. Gdzie jest radna z tego regionu .
  Oczywiście szuka dziury w całym a nie widzi problemów koło domu.
  Lepiej pobiegać w biegu śniadaniowym bo tam jest telewizja a na uschniętą zieleń lachę wyłożyć.

 3. Reguła ta brzmi: rośliny podlewaj wczesnym rankiem. Dotyczy to zarówno kwiatów doniczkowych, balkonowych, rabat i trawnika. Dlaczego akurat ta pora jest najbardziej wskazana? Powodów jest kilka.

  Rośliny najlepiej podlewać rano ponieważ:

  Nie narażasz ich na szok termiczny (nie są jeszcze rozgrzane słońcem).
  Zapewniasz im dostatek wody w czasie największej transpiracji (wydalanie wody przez roślinę, co chroni ją m.in. przed przegrzaniem), czyli w południe i wczesnym popołudniem oraz w procesie fotosyntezy.
  Straty wody (parowanie) są najmniejsze, roślina zaś pobierze najwięcej wody.
  Unikniemy ryzyka poparzenia liści – często dochodzi do tego, gdy podlewamy rośliny w pełnym słońcu (kropelki wody działają jak soczewki skupiające promienie).
  Nie ma niebezpieczeństwa długiego utrzymywania się wilgoci na roślinach, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

  W kwestii techniki podlewania roślin, warto pamiętać, aby nie używać do tego zimnej wody (najlepsza jest letnia) i trzymać się zasady: lepiej rzadziej i obficie niż często i po trochu. wbrew pozorom rośliny częściej giną z powodu przelania niż niedostatku wody.
  przeczytaj ze zrozumieniem.
  i wyklaruj to wujo namaszczonemu i pani ogrodnik

 4. W Miedzyzdrojach jest nowa koncepcja – mlode drzewka nie podlewamy.
  A ogrod bylinowy zraszamy w Pełnym słoncu brawo dla osob odpowiedzialnych.
  Czy ktos to kontroluje ???

  • Czyli co nie podlewamy krzewow??
   A moze jakies szkolenie trzeba przeorowadzic dla Pani Ogrodnik i Pana kierownika aby wiedzieli co i jak.

    • A pisze ze co jak sa krzewy to Zos ma je nie podlewać??.
     Znawco od wszystkiego remont tej ulicy byl przed paroma laty i co wsadzono krzewinki i zapomniano o podlewaniu ..??
     Moze porownasz TO ROSLINKE DO SIEBIE jak byles maly matula poiła ciebie mlekie co pare godzin i „wyrosłes „.
     Teraz sam pobierasz płyny bo gdybys nie pił to bys zdechł.
     Wiec podpowiedz kierownikowi aby zorganizowal dla siebie i ogrodnika miejskiego szkolenie z zakresu podlewania.
     ps.
     Jak ładnie poprosisz to wysle instrukcje jak podlewac roslinki aby rosły.
     Pozdrawiam.

 5. Widzimy ze jednak zos posiada beczke i podlewa drzewka na wjezdzie do Miedzyzrojow.
  Panie Kierowniku moze Pan zasponsoruje do ciagnika nawigacje i wklepie ul Lesna a tam bedzie wdzieczny klab.a pracownicy podleja usychajace drzewa…..

 6. Teraz patrzac jaki numer gmina wywaliła z kontenerami na smieci to Prosze aby ustawic zbiorniki z woda a ludzie sami podleja taka jest koncepcja.

  • W czasie spaceru, kilka dni temu, widziałam jak starszy pan podlewał drzewko wodą z butelki. Niestety inni mieszkańcy bloku TBS nie poszli jego śladem.

  • Tez tak mozna tylko od czego mamy zielona brygade??.I zatrudnionego ogrodnika miejskiego??.
   Czy tylko dla stanowiska i pobierania wynagrodzenia za „prace”???.

   • mają więcej pracy niż ty kiedykolwiek wykonywałeś! kilka osób na całe miasto! idź i podlej i nie siedź cały dzień przy kompie (choć masz dyżur u oszołomiastych)!

 7. A na Norwida schnie ostatnie drzewko. Chyba komuś zależało, by było tam dodatkowe miejsce do parkowania. Całe szczęście, że nie ma „zamachu” na drzewka przy Kolejowej.

  • Bo to jest nowa koncepcja uprawy roslin.
   Uda sie albo i nie.
   Teraz juz maja w głowie wybory a nie jakies tam kwiaty.Gmina bogata sypnie groszem,premie za wykonana prace dostanie kierownictwo a zwykły pracownik moze przed wyborami jakisz nedzny grosz dostanie.
   Prosze zaobserwowac jak w takie upały podlewa sie „ogrod” niby bylinowy pełne nasłonecznienie a tu jazda zraszaczem .
   Ktos kto wydal takie polecenie to gamoń do kwadratu.

 8. Drzewa wycięto, remont zrobiono, obiecano że się zasadzi to się zasadziło. Burmiszcz obietnice spełnił, że wyłożone mają wszyscy na resztę (podlewanie itp) to nie powinno dziwić. Dobrze że uschły, będzie gdzie parkować jak się do kościoła przyjedzie. Coś przeoczyłem? 🙂

 9. ten nasz Międzyzdrojski ogrodnik to jaką szkołę skończył , bo obecnie to działa na szkodę wizerunkową Międzyzdrojów , i powinno się takiego osobnika zwolnić dyscyplinarnie

 10. Skoro nasze „małe miasto z wielkimi ambicjami” leży nad morzem(a leży !),to można wykorzystać błogosławieństwo obfitości wody morskiej do podlewania.Rośliny „lubiące” słoną wodę występują na terenie Polski;Zarządzający Międzyzdrojami mogliby zainteresować się nimi.Zasadzone tutaj,mogłyby stać się jedną z atrakcji Miasta. HALOFITY,bo o nich mowa,to inaczej rośliny słonolubne.Należą do nich m.in. – soliród zielny, aster solny, świbka morska, sit Gerarda, sit żabi, solanka kolczysta, muchotrzew solniskowy, komonica skrzydlatostrąkowa.Od kilkudziesięciu lat można podziwiać je w Ciechocinku.

 11. Ludzie,o co Wy sie klucicie. Mam dla Was dobra wiadomosc. Na Marsie uczeni medrcy znalezli kanister z WODA,a Wy sie klucicie o pare litrow wody.

 12. Jeżeli co roku ma być wydawane 150 tysięcy na kwiaty to nie można liczyć tylko na to że będą deszcze. Jak bogatej gminy nie stac na wodę to niech raz kupią sztuczne kwiaty i po problemie na parę lat. A jak ktoś uważa że nie da rady zadbać o zieleń w upały to polecam Świnoujście. Czasami warto uczyć się od lepszych.

  • Wiesz wszystko lepiej .Mamy zalew w ktorym jest słodka woda .Mozna na Vw Transportera ktorego ma zielona brygada zamontowac zbiornik 1000 l i sprawa załatwiona.
   No ale trzeba myslec a nie co roku wydawac po okolo 150 tys na rosliny i nie interesowac sie dalsza uprawa.

   • wiesz co to jest susza hydrologiczna? jaki jest okres przenikania wód opadowych do warstwy wód podziemnych? 6 miesięcy! zobaczymy co będzie za 3-4 miesiace, kiedy pobór bedzie a woda nie będzie dopływać?!

    • Nie strasznie strasz bo za 3-4 miesiace wybory i bedzie susza hydrologiczna a twoj namaszczony bedzie latał z wywalonym jezorem ze lepszego nie ma.
     Widzimy jak dba o zielen i wydana kase na kwiaty.

    • Panie Redaktorze jeśli jest taka możliwość bardzo proszę zapytać kompetentne osoby w ZWIK, czy grozi nam niedobór wody? Bo znawcy jak wyczytać maja bardzo wiele do powiedzenia tak jak nijaki prawnik.

     • Na chwilę obecną wiem tylko tyle, że nie ma zakazu rano podlewania wodą przyrody (w dzień się nie podlewa). W Międzyzdrojach nie ogłoszono komunikatu o oszczędzaniu wody, czyli studnie muszą być pełne. Wiem też (przypadkiem słyszałem kilka dni temu w Urzędzie Miasta- podczas nagrywania Sesji R. M. lubię wyskoczyć tu i tam), że w tym roku jest wyjątkowo niski pobór wody, jeżeli chodzi o pierwszą połowę sezonu urlopowego. Pogodę od wiosny mamy wspaniałą i nie ma tłoku w Międzyzdrojach. Turyści w tym roku rozłożyli urlopy na cały sezon. Rok temu prawie cały rok padało, to jeden suchy sezon studni nie opróżni. Kilka miesięcy temu zapytałem paną Ingielewicz, jaka jest prawda z tą wodą (niepolityczna)? – za naszego życia jej nie zabraknie na 100%.

      • Znawców 18.34 masz częściowa odpowiedź. Wystarczą chęci i zieleń dalej pięknie wygląda. Moim zdaniem Pan Kierownik powinien dostać upomnienie lub być pozbawiony jakiejkolwiek nagrody no ponoć takie dostawał. Druga sprawa to podwyżki dla pracowników. Ciekawe kiedy im w końcu da?

 13. Pare artykułów temu było o tym, ze rośnie ryzysko pożarowe. Jest wielka susza, w Grecji z tego powodu 83 ofiary. Przy takich upałch i braku opadów nie da rady nawodnić roślin.

  • Jak nie Rzadzi ,rzadzi burmistrz i jego pracownicy co widzimy na załaczonym obrazku.
   Zielen to oczko w głowie Pani „ogrodnik” jak sie nazywa sama.
   Obraz braku wiedzy na temat uprawy roslin .
   Czy ta Pani działa z zielona brygada na zlecenie gminy ? „czy sa pracownikami Zosiu??.

 14. A gdzie urzędnicy zajmujący się nasadzenia i kontrola nad tym? Czy wystarczy nasadzenia w zamian i temat zostaje zakończony. Czy ktoś nad tym czuwa? Czy visa VI nie miedszka urzędnik?

  • Jakie psy??.Takie teksty może wymśleć tylko jedna osoba.
   Dowody przedstaw !! bo inaczej znowusz kogoś pomawiasz.

  • Dowody prosze bo jak psy „robia siku „to chwaty rosna.??
   Czy dalej bedzies spamował w dobre imie Pani Brygadzistki odpowiedzialnej za zieleń??.

 15. Czy to w Miedzyzdrojach??.
  Zielona „brygada”i jej brygadzistak to mistrzostwo swiata w uprawie susi .A co to taka nowa koncepcja.