Funkcjonariusze Wydziału Postepowań Kontrolnych Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie, w okresie od dnia 9 sierpnia 2018 r. do dnia 7 maja 2019 r., prowadzili w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem Gminy Międzyzdroje, w zakresie powołania do życia oraz działalności spółki z udziałem Gminy –  Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o.

W toku kontroli ustalono, między innymi, iż w związku z powołaniem spółki Międzyzdrojski Rynek nie zostały zastosowane przepisy ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym. Ponadto, nie została stworzona jakakolwiek analiza zasadności powołania tej spółki wraz z partnerem prywatnym ani wniesienia do niej majątku komunalnego w postaci gruntu o wartości 2.718.000,00 zł.

Przedmiotowe działania władz Gminy Międzyzdroje doprowadziły do wyrządzenia tej jednostce samorządowej szkody wielkich rozmiarów w wysokości co najmniej 2.319.063,65 zł.

Mając na uwadze powyższe Delegatura CBA w Szczecinie złożyła 5 czerwca 2019 r.  zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstw niedopełnienia obowiązków a także działania na szkodę Gminy przez funkcjonariuszy publicznych, przez co doprowadzili oni do powstania szkody wielkich rozmiarów w mieniu Gminy Międzyzdroje.


 

W związku z licznymi zapytaniami związanymi z kontrolą CBA w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach, informujemy, że Burmistrz Międzyzdrojów zapoznał się z raportem  CBA Delegatura w Szczecinie z dnia 7 maja 2019 roku.

,,Z dużym zaniepokojeniem przyjąłem ten raport. Wykazuje on niewystarczający nadzór właścicielski nad spółką Międzyzdrojski Rynek oraz inne nieprawidłowości. Sprawa została skierowana do Prokuratury. Jeśli zarzuty stawiane przez CBA się potwierdzą i będą dotyczyły osób pracujących w Urzędzie, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje służbowe” – powiedział Burmistrz Mateusz Bobek. Odkąd sprawuję funkcję burmistrza podkreślam, że będę walczył z patologią.  Mienie i środki finansowe powinny być pod szczególną kontrolą, na którą kładę nacisk. Także w raporcie o stanie Gminy Międzyzdroje za 2018 rok wskazujemy, że potrzebne są zmiany w miejskich spółkach. 

W miarę toczącego się postępowania będziemy informować Państwa o sytuacji.

Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy 
UM w Międzyzdrojach
Dodaj komentarz


Dodając komentarz akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności

 1. Rozumiem to tak: Gmina przekazała aportem grunt o wartości 2,7 mln zł Strata wg CBA jest 2,4 mln czyli 400 tys gmina otrzymała w postaci lokalu? gdzie jest ten lokal i do kogo należy? a może te 400 tys to wartość lokali handlowych które gmina utraciła a miały być na zawsze?takich pytań jest wiele czy ktoś to wyjaśni?

  Ocena: 5.0/5. Z 3 głosów.
  Please wait...
  • Jak do kogo należą lokale? Do Gminy.

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...
   • I stoją puste i tak sobie puste do tej gminy należą

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...
 2. Widac jak gmina “odorkuje”i ciekawe kwiatuszki wyrastają .
  Za poprzednika wszystko bylo ok na nic nie brakowało .
  Co sie dzieję????
  Pozdrawiam

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
  • Skoro wg niektórych to była dobra inwestycja to pytanie spółka dobudowala nowa inwestycje jak to się stało?

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...
 3. A co ze Spolka Promenada? Tajemnica poliszynela jest ze rowniez tam doszlo do sporych nieprawidlowosci – poprzedni burmistrz moze cos wyjasni?

  Ocena: 3.5/5. Z 2 głosów.
  Please wait...
 4. Nowa Energia skończyła się w dniu 20.11.2018

  Ocena: 5.0/5. Z 2 głosów.
  Please wait...
 5. Kiedy Dorosz pójdzie siedzieć i pani Gnitecka tak samo .

  Ocena: 3.7/5. Z 3 głosów.
  Please wait...
 6. Zaraz stworzycie wersje że to obecny Burmistrz zorganizował.A to pewnie nie ostatni kwiatek

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
  • Obecny burmistrz na spotkaniu wyborczym głosił że jest radnym od 12 lat i wie jak rządzić gminom. Wielu twierdził że jest tym namaszczonym przez Dorosza. Jaki nadzór sprawowała ówczesna rada nad gospodarowaniem naszym mieniem, które pozwoliła przekazać do prywatnej firmy? A prezes spółki Międzyzdrojski Rynek a obecnie prezes Nowe Centrum co zamyka bilans stratą i razem z Doroszem zamykają spółkę. A my mieszkańcy jesteśmy dwie bańki w plecy

   Ocena: 3.0/5. Z 2 głosów.
   Please wait...
   • Gmina gmina a nie gminom

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...
    • Jak już zwracasz uwagę to sam nie popełniaj błędów choćby tych literowych. Ma być ą zamiast a czyli nie gmina a gminą

     Nie ma jeszcze głosów.
     Please wait...
 7. “Jeśli zarzuty stawiane przez CBA się potwierdzą i będą dotyczyły osób pracujących w Urzędzie, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje służbowe” – powiedział Burmistrz Mateusz Bobek. ” – Proszę odszukać sesje Rady Miasta którzy z Radnych głosowali wtedy za przekazaniem Gruntów Aportem do tej spółki ? Pozdrawiam

  Ocena: 3.0/5. Z 4 głosów.
  Please wait...
  • A jakie stawia zarzuty CBA brak nadzoru A chyba to nie jest kompetencją radnych

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...
   • Jaka rolę pełni np komisja rewizyjna???? Kto ma kompetencje sprawdzające nie nad pracownikami, a pracą burmistrza?

    Ocena: 3.0/5. Z 2 głosów.
    Please wait...
    • W spółkach gminnych radni nie mają takich kompetencji tym bardziej w spółce partnerem prywatnym

     Nie ma jeszcze głosów.
     Please wait...
     • Większość w radzie która startowała z byłym burmistrzem nie miała mocy? Były spotkania rozliczeniowe-sprawozdawcze i co z nich wynikało?Czytając nasowa mi się pytanie to po co są radni?

      Ocena: 5.0/5. Z 1 głosu.
      Please wait...
   • Bardzo słuszne pytanie i na nie są dwie odpowiedzi:

    1. Fnkcjonariusz CBA, który taki zarzut posdtawił był pod wlywem alkocholu lub innych substancji wyłączających realną ocenę faktów w tej sprawie – prawdopodobieństwo 1%

    2. Funkcjonariusz ten działał na ZLECENIE POLITYCZNE.- prawdopodobieństwo 99%

    Fakty są takie, że Gmina Międzyzxdroje wniosła APORETEM d spólki Międzyzdrojski Rynek grunrt o wartości ok 2 mln 700 tyś zł a uzyskała przyseporzenie ok. 4 mln. 800 zł – czyli ZYSKAŁA ok. 2 mln. zł..

    A zatem funkcjonariusz CBA, który postawił zarzut, że przedmiotowe działania władz Gminy Międzyzdroje doprowadziły do wyrządzenia tej jednostce samorządowej szkody wielkich rozmiarów w wysokości co najmniej 2.319.063,65 zł. – to zanim coś takiego napisze to powinien przebadać się psychiatryczxnie, albo przesłuchać mnie jako świadka w tej sprawie.

    W każdym razie jedno temu funkcjonariuszowi solennie obiecuję, że jeżeli prokuratura nie wniesie aktu oskarżenia w tej sprawie to uczynię wszytko aby WYCIEPLI go z roboty, bo tej, bardzo POŻYTECZNEJ formaciji
    CBA nie wolno KIOMPROMITOWAĆ politycznie ptrzez takich NIEUDACZNIKÓW..

    Pozdrawiam

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...
   • Radnych wybrali mieszkańcy aby pilnowali interesów mieszkańców i mienia gminy , więc powinni być czujni i dociekliwy jak obiecywali .Teraz nikt nic nie wie to nie jego kompetencja to po uj… te obietnice ,by swoje załatwiać?
    Może jakiś etatowy radny nam to wyjaśni.

    Ocena: 5.0/5. Z 1 głosu.
    Please wait...
    • Szanowna mieszkanko:

     Po pierwsze Gmina Międzyzdroje na spólce Międzyzdrojski Rynek NIE straciła, lecz ZYSKAŁA ok 2 mln. zł.

     Gmina wnosząc APORTEM do spólk Międzyzdrojski Rynek grunt o wartości ok 2 mln 700 tyś zł. uzyskała przysporzenie ok 4 mln. 800 tyś. zł a składa się na to:

     1. Dwa apartamenty, które Gmina sprzedała za ok. 1,2 mln. zł.
     2. Wykonana wymiana dużegoodcinka kanalizacji, któtra zozstała przekazanme Gminie, do której zostały podłączone budynki inne niż te wybudowane przez spółkę.
     3. Wybudowane chodniki i PARKINGI PŁATNME, które gminie przynoszą ok 170 tyś zł rocznie dochodu.
     4. Podatki od nieruchomości.

     A zatem nie ma absolutnie żadnych strast lecz tylko zyski.

     Podam jeszcze jedną informację, którą ani POLITYCZNIE SKOMPROMITOWANE CBA, ani Prokuratura nie będzie zainteresowana, a mianowicie

     Gmina Międzyzdroje wniosła aportem do spółki Międzyzdrojski Rynek grunt o wartości 2 718 000 obejmując 49% udziałów, a prywatny inwestor wyłożył 5 600 000 zł obejmując 51% udziałow.

     Podczas planowania przedsięwzięcia w 2007 r. wyceniono, że za 1 m kwadratowy wybudowanych lokali uzyska się cenę 8 000 zł. Niestety po rozpoczęciu inwestycji nastąpił upadek największego banku udzielającego kredyty na zakup nieruchomości w USA i afera Grinsmana. To spowodowało, że banki na całym Świecie, w tym w Polsce, obostrzyły kryteria udzielania kredytów na zakup nieruchomości i spólka Międzyzdrojski Rynek stanęła w sytuacji że musi sprzedać taniej, po 5 500 zł za metr kewadratowy, wybudowane mieszkania i lokale użytkowe , aby zapłacić wykonwcom i to się udało.

     Resztę szczegółow w tej sprawię przytoczę jak mnie grzecznie porosi osoba z imienia i nazwiska lub SKOMPROMITOWANE POLITYCZNIE CBA

     Pozdrawiam

     Nie ma jeszcze głosów.
     Please wait...
     • Jakie dwa apartamenty, które gmina sprzedała za 1,2 mln?

      Nie ma jeszcze głosów.
      Please wait...
      • A byl ogloszony ?? PRZETARG ?? NA TE DWA APARTAMENTY ??.Moze gmina wniosła aportem gdzies te dwa apartamenty??.
       Maksymowicz ty zmien lekarza bo ten u ktorego sie “leczysz “To Ciebie oszukuje.
       Dane którymi ty operujesz nie maja nic wspolnego z prawdą
       I ty to doskonale o tym wiesz
       Oczywista oczywistosc.

       Nie ma jeszcze głosów.
       Please wait...
       • Czcigodny i dostojny Mariuszu M. – jeśli ja podaję nieprawdę to podaj swoją prawdę i będzie po problemie.

        Pozxsrawiam

        Nie ma jeszcze głosów.
        Please wait...
    • Kluchowa zawsze jest najmądrzejsza może coś wyjaśni?.

     Ocena: 5.0/5. Z 4 głosów.
     Please wait...
    • Może Klucha?.

     Ocena: 5.0/5. Z 1 głosu.
     Please wait...
     • A to nie ta sama osoba?

      Nie ma jeszcze głosów.
      Please wait...
 8. Szanowny Panie Burmistrzu Bobek pod Pana dewizą, którą cyt.:

  “Odkąd sprawuję funkcję burmistrza podkreślam, że będę walczył z patologią” – konoiec cytatu

  podpisuję się obiema rękoma.

  Ma pan okazję rozpocząć swoją “WALKĘ” z patologiami w spólkach usuwając z Rady Nadzorczej spółki Promenada Pana Jasiukiewicza – bussineena ze ŚWINO-UJŚCIA oraz Pana Szcodrego z Rady Nadzorczej ZWiK bo te dwie osobny są gwarantem kłopotłw w tych spółkach.

  Jak mnie Pasn grzecznie poprosi wątek ten rozwinę.

  Pozdrawiam

  Ocena: 5.0/5. Z 2 głosów.
  Please wait...
  • Co ty tam wiesz tyle co zjesz.

   Ocena: 3.0/5. Z 2 głosów.
   Please wait...
 9. Poczekajmy na decyzję prokuratury. W dzisiejszych czasach nawet policja musiu wyrobić normy dotyczące liczby mandatów więc śmiem przypuszczać że w służbach CBA pewnie coś takiego też istnieje. Z kontroli muszą wyniknąć jakieś nieprawidłowości z juz w momencie jej rozpoczęcia, pożyjemy-zobaczymy oceniać będziemy po wyroku sądu by nie musieć bić się późnoej w pierś.

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
  • Prokuratura sprawę dzień po wyborach parlamentarnych .UMORZY, albowiem z tego “PRYMITYWNEGO GNIOTA POLITYCZNEGO CBA” żadnej sprawy sklecić się nie da – w przypadfku zainteresowania wątek ten rozwinę, ale tylko wytedy gdy poprosi ktoś z imienia i nazwiska lub POLITYCXZNIE SKOMPROMITOWANE CBA.

   Pozdrawiam

   Ocena: 2.0/5. Z 2 głosów.
   Please wait...
  • Niestety jesteś naiwny/a, albowiem prokuratura do ciszy wyborczej w nadchodzących wyborach parlamentarnych głosu nie zabierze a dzień po wyborch sprawę umorzy – bo cała ta spraw jest “KRĘCONA” na użytek aktualnie rządzącego w Międzyzdrojach układu “WYSPY SZWAGRÓW” ze Świnoujścia, którzy zmierzają do tego aby Międzyzdroje stały się DZIELNICĄ ŚWINOUJŚCIA i niestety mają szansę na zrealizowanie tego pomysłu – dla zainteresowanych z imienia i nazwiska wątek ten rozwinę.

   Pozdrawiam

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...
 10. Skandalem jest to ze GOŚĆ z “wyrokami “wypowiada sie o finansach naszej gminy .
  Teraz ta spolka przysporzy tylko problemów pewnej grupie .
  Prokuratura juz ta sprawą mysle sobie ze odpowiednio sie zaimteresuje.
  Pozdrawiam

  Ocena: 5.0/5. Z 2 głosów.
  Please wait...
  • Szanowny Panie Marku uprzejmie Pana informuję, że prokuratura zachowa się podobnie jak CBA w tej sprawie i na pewno mnie nie przesłucha w charakterze świadka przed wyborami parlamentarnymi, a po wyborach sprawę umorzy, albowiem obu tych instytucji OBIEKTYWNA prawda nie interresuje..

   Z uwagi na fakt, że jest Pan optymistą, ze prokuratura zajmie się MERYTORYCZNIĘ tą sprawą, to uprzejmie proszę Pana w tej sprawie o pomoc aby tak się właśnie stało.

   Pozdtrawiam

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...
 11. Skandalem w wykonaniu CBA należy nazwać ujawnianie szczegółów postępowania np:

  “Według śledczych chodzi o wyrządzenia gminie szkód w wysokości 2 miliony 300 tysięcy złotych.” – koniec cytatu.

  Tak się składa, że akurat dobrze znam szczegóły powstania spółki Międzyzdrojski Rynek i przyczyny jej upadku.

  Gmina Międzyzdroje była MNIEJSZŚCIOWYM udziałowcem i na udziale w tej spółce NIE STRACIŁA a ZYSKAŁSA ok. 2 mln. zł. – bardzo chętnie w w tej sprawie będę zeznawał jeśli tylko Prokurator mnie wezwie.

  Małe są jednak na to szanśę, przynajmniej przed ciszą wyborczą do wyborów parlamentarnych. albowiem jest to “CYNICZNE POSTĘPOWANIE POLITYCZNE”.

  Pozdrawiam

  Ocena: 2.1/5. Z 7 głosów.
  Please wait...
 12. Kto był odpowiedzialny za stworzenie tej spółki, kto ją wymyślił na zasadach czyt. udziałach procentowych miasto/pan ze Szczecina ??

  Ocena: 3.7/5. Z 3 głosów.
  Please wait...
  • Dorosz teraz zgoni na Rade Miasta, oni chcieli więc on musiał.

   Ocena: 5.0/5. Z 2 głosów.
   Please wait...
 13. Lepiej się zastanowić nim coś napiszesz bo karma wraca wcześniej czy później to przede wszystkim wina tych co informowani byli wcześniej a nic z tym nie zrobiono .

  Ocena: 3.0/5. Z 3 głosów.
  Please wait...
 14. 1) Najgorsze nie jest to, że miasto straciło kasę… ALE to że straciło strategiczny teren (zagospodarowany przez 2 spółki międzyzdrojski rynek i nowe centrum). Przemyślane rozwiązania na tych terenach mogły rozwiązać szereg międzyzdrojskich problemów w tym:
  a) budowa prawdziwego centrum czyli miejsca SPEŁNIAJĄCEGO różne funkcjonalności takiego systemowego rozwiązania
  b) częściowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych…. mieszkańców
  c) stworzenie miejsca handlu dla… lokalnych producentów, dostawców, handlarzy
  d) stworzenia drugiego ośrodka kultury poza MDKiem

  2) I w ten “wizjonerski” sposób wielki potencjał tych terenów został zamieniony na………..konkurencję dla mieszkańców (wynajem apartamentów) oraz konkurencję dla lokalnego handlu w postaci korporacyjnego kapitału(Biedronka, Lidl)

  3) A już szczytem absurdu… było zlikwidowanie tych skrajnie malutkich budek na “Międzyzdrojskim Rynku” i wybudowanie tam apartamentów. Ironia w tym, że te budki jeszcze przypominały, że w tym miejscu jest coś co zwiemy… rynkiem

  4) Tajemnicą poliszynela jest również to, że ówczesne władze chciały przejąć potężny kawał terenu działek RODu………………….. ZA DARMO!!! Ciekawe co by tam wybudowali? 😀

  Ocena: 4.9/5. Z 9 głosów.
  Please wait...
  • rozwiązań dla mieszkańców naprawdę można było wprowadzić naprawdę dużo, tym bardziej na tak dużym terenie. Czy jest szansa to zaorać, za kasę winnych…?

   Ocena: 3.7/5. Z 3 głosów.
   Please wait...
  • Byłą władzę za jaja i do morza

   Ocena: 4.0/5. Z 4 głosów.
   Please wait...
  • Masz rację, nic dla mieszkańców, wszystko dla garstki cwaniaków. Co to za miasto, które nie ma żadnego targowiska tylko same markety i budy z żarciem, żyje się tu coraz trudniej, dla zwykłych ludzi same utrudnienia.

   Ocena: 4.8/5. Z 5 głosów.
   Please wait...
  • A ruchome schoflotu to już nic? Kpina i skandal ale co tam…

   Ocena: 5.0/5. Z 2 głosów.
   Please wait...
 15. co z doroszem i panią kasią??? Pójdą do pierdla???

  Ocena: 4.0/5. Z 4 głosów.
  Please wait...
 16. Czy Dorosz pójdzie siedzieć???

  Ocena: 5.0/5. Z 5 głosów.
  Please wait...
  • Już nie przeżywajcie, trzeba wybrać jesienią PO i sprawę umorzyć

   Ocena: 3.4/5. Z 5 głosów.
   Please wait...
  • Z tego co wiadomo, bardzo możliwe

   Ocena: 3.7/5. Z 3 głosów.
   Please wait...
 17. Nie ważne co radni robili, WAżne, że koalicyjny AntyPiS Schetyny wygrał

  Ocena: 5.0/5. Z 1 głosu.
  Please wait...
 18. bardzo dobrze. To nas wszystkich, mieszkańców gminy, oszukało kilka cwaniaków. A co my, jako mieszkańcy mamy z tego kloca, co miał być rynkiem handlowym…? Poza przesyfiastą biedronką….? Jak nam to zrekompensować wszystkim…?

  Ocena: 3.8/5. Z 6 głosów.
  Please wait...
  • Nie marudź, wygrała Koalicja Obywatelska, anty PiS Schetyny więc radujcie się. Olać to, umorzą postępowanie, tylko PO musi wygrać jesienią

   Ocena: 4.0/5. Z 4 głosów.
   Please wait...
   • PO wygra, ale na fujarce

    Ocena: 3.7/5. Z 3 głosów.
    Please wait...
 19. Słuchy chodzą, że radni, którzy podnosili łapki, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

  Ocena: 5.0/5. Z 7 głosów.
  Please wait...
  • w radiu mówili, że radnym się dostanie

   Ocena: 5.0/5. Z 5 głosów.
   Please wait...
  • dobrze, w końcu zobaczą Ci co głosowali jak dobrze być przy korycie 🙂 hehe

   Ocena: 4.0/5. Z 4 głosów.
   Please wait...
   • To nie podobają się wam europejscy radni, ludzie sukcesu z PO

    Ocena: 5.0/5. Z 5 głosów.
    Please wait...
   • Radni zasiedziali wielu kadencji wszyscy wiedzą którzy, zwłaszcza jedna Pani która cały czas rozdaje karty do dziś.

    Ocena: 5.0/5. Z 1 głosu.
    Please wait...
 20. Czyli ODNOWA miala rację.
  Pozdrawiam.

  Ocena: 3.9/5. Z 7 głosów.
  Please wait...