W dniu 21 września (piątek) odbył się Dzień Otwarty Wystawy pt. ”Człowiek Odpady Morze”. Organizatorami wystawy są: Woliński Park Narodowy oraz EUCC – The Coastal Union Germany. Ekspozycja udostępniona jest w Muzeum Przyrodniczym WPN, przy ul. Niepodległości 3C w Międzyzdrojach do 03.11.2018 r.

Około 70% powierzchni naszej planety pokrywają morza i oceany, a odpady w środowisku morskim można znaleźć niemal wszędzie. Odpady, w szczególności tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie nie tylko dla mórz i wybrzeży, ale także dla gospodarki i społeczeństwa. Większość odpadów w środowisku morskim powstaje na lądzie i trafia do morza. Jak zatrzymać zjawisko zaśmiecania naszych mórz? Aby rozwiązać ten globalny problem należy zacząć od podjęcia działań na lądzie. Trudno ocenić wszystkie skutki obecności odpadów w wodach mórz i oceanów. Wyróżnia się dwa podstawowe negatywne skutki dla morskiej fauny i flory: przedostawanie się cząstek do przewodu pokarmowego i przypadki zaplątania w utworzone przez odpady, pływające pułapki. Wystawa przedstawia problematykę wpływu zanieczyszczeń środowiska na świat bałtyckich organizmów.

Dzień Otwarty Wystawy pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego przygotowali wspólnie z EUCC, Hufcem Ziemi Wolińskiej ZHP w Międzyzdrojach oraz z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF Polska. Podczas trwania imprezy, oprócz nieodpłatnego zwiedzania wystawy, przygotowane były ekologiczne stoiska edukacyjne, na których uczestnicy eventu, mogli sprawdzić swoją wiedzę
i otrzymać nagrody w prowadzonych konkursach.

Uczestnicy warsztatów mikroskopowych mogli przyjrzeć się skarbom ukrytym w morskim piasku. Jakie było ich zdziwienie, gdy wśród ziaren piasku, szczątków roślin, muszli i bursztynów odnaleźli ślady działalności człowieka – mikroplastik, szkło, fragmenty nylonowych sieci. Na kolejnym stanowisku przygotowanym przez WPN, sprawdzali swoją wiedzę, rozwiązując karty pracy związane z tematyką brzegu morskiego i jego mieszkańców. Szczególną sympatią cieszyły się morskie ssaki prezentowane przez WWF.

Najmłodsi goście chętnie wyrażali swe artystyczne wizje na przygotowanych tablicach, kontrastując obraz morza marzeń z zanieczyszczonym i zaśmieconym przez działalność człowieka.
Międzyzdrojscy harcerze i zuchy z X Szczepu „Gniazdo” z Międzyzdrojów Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP” z Międzyzdrojów, dołączyli do naszego projektu w ramach harcerskiej akcji „Miłuję przyrodę i staram się ją poznać”. Przygotowali na słonecznym tarasie CEM liczne aktywności i zabawy w oparciu o gry edukacyjne w rozmiarze XXL. Poprzez swoją obecność dostarczyli dużo ruchu i świetnej zabawy uczestnikom spotkania.

Podczas imprezy odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. ”Człowiek Odpady Morze”. Na konkurs wpłynęło 28 prac z których 12 zostało nagrodzonych. Pan Marek Dylawerski, z-ca Dyrektora WPN, główny specjalista ds. ochrony przyrody oraz Pani Elżbieta Waliszewska – Lorent, główny specjalista ds. edukacji wręczyli laureatom konkursu dyplomy oraz nagrody.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez Druha Tomka Rychłowskiego.

Impreza połączona była z akcją sprzątania plaży pod Kawcza Górą. Po zakończeniu części związanej ze zwiedzaniem wystawy, grami i animacjami, nadszedł czas na część terenową. Wspólnie z harcerzami i zuchami z Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP wyruszyliśmy na odcinek szlaku czerwonego WPN, aby przeprowadzić obserwację plaży. Uczestnicy zapisywali na kartach obserwacje dotyczące m. in. stanu plaży, warunków środowiskowych, jakości i ilości zebranych śmieci oraz starali się oznaczyć spotkane podczas wędrówki organizmy. Na odcinku plaży od bazy rybackiej pod Kawczą Górę, napotkaliśmy na swojej drodze głównie odpadki pokonsumpcyjne: ogryzki, nakrętki od butelek, papierosy oraz drobne śmieci.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom za pomoc w przygotowaniu imprezy, a uczestnikom za liczne przybycie i dobra zabawę. Do zobaczenia na szlakach Wolińskiego Parku Narodowego.

Anna Mysińska – Dział Edukacji WPNDodaj komentarz


Dodając komentarz akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności

  1. Dział edukacji praca na 5!

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...
  2. Brawo, nauka przez zabawę. Wspaniały pomysł, gratulacje!

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...