Już po raz czwarty w sobotę 08 czerwca br. zapłonął symboliczny ogień na grodzisku w Lubinie ku czci św. Ottona, zwanego „Apostołem Pomorza”. 

Biskup Otton z Bambergu na  zaproszenie władcy polskiego, Bolesława Krzywoustego, przybył do Polski by prowadzić misję chrystianizacyjną wśród Słowian. Podczas pierwszej misji, która trwała w latach 1124 – 1125,  dotarł do Lubina, gdzie ochrzcił zamieszkałą ludność. Tym samym Lubin w gminie Międzyzdroje stał się ważnym miejscem na mapie chrystianizacyjnej Pomorza Zachodniego, obok takich miejscowości jak: Szczecin,  Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski czy Pyrzyce.

Mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie rozpoczęła się duchowa część uroczystości. Po mszy św. prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił wykład na temat:  „Z Bambergu do Lubina. Apostolska peregrynacja św. Ottona na krańce świata”.

Uczestnicy wykładu mieli niebywałą okazję dowiedzieć się jak skutecznie biskup Otton z Bambergu prowadził swoją misję chrystianizacyjną i tak naprawdę na czym ona polegała. Od godz. 15:30  na grodzisku rozpoczął się jarmark św. Ottona, festyn rodzinny o charakterze historycznym. Były gry i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty historyczne oraz kiełbaska z ogniska.

Liczne stanowiska historyczne i rekonstruktorskie wprowadziły uczestników festynu w świat Słowian i kultury średniowiecza. Można było poznać techniki wyrobu zabawek średniowiecznych czy  ręcznie robionych ze skóry butów, jak rybacy łowili ryby czy wyrabiali sieci. Warsztaty z haftu średniowiecznego, ówczesne wróżby zwane runami, to tylko niektóre z propozycji przygotowanych dla uczestników jarmarku.

Było wesoło i rodzinnie, a  zorganizowany bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów pozwolił na przybycie na grodzisko także mieszkańców i turystów z Międzyzdrojów i okolic.  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji wydarzenia. Przed nami w 2020 roku, jubileuszowy, V Dzień św. Ottona, na który zapraszamy Państwa już dzisiaj.

Anetta Czyżak, UM Międzyzdroje    
Dodaj komentarz


Dodając komentarz akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności

  1. Było miło,pogoda dopisała dzieciaki zadowolone,pozdrawiam.

    Nie ma jeszcze głosów.
    Please wait...