Nie od dzisiaj Międzyzdroje jest miejscem spotkań artystów, wszak „Międzyzdroje to Miasto Gwiazd”, w którym chętnie spotykają się malarze, rzeźbiarze i inni utalentowani twórcy.

Już w latach 60-tych i 70-tych XX wieku aranżowano tu plenery malarskie czy warsztaty rzeźbiarskie. Efektem prac były organizowane wernisaże obrazów przedstawiających nadmorskie pejzaże czy rzeźby pozostawione w przestrzeni miejskiej Międzyzdrojów. Cztery kamienne pomniki, rozproszone obecnie w obszarze miasta, znajdą swoje stałe miejsce w „Parku Rzeźb”, realizowanym projekcie „Międzyzdroje – Morze Zieleni”. „Park Rzeźb” powstanie w ramach modernizacji znajdującego się pomiędzy ulicami Zwycięstwa i Krasickiego parku. Istniejąca forma zagospodarowania terenu zostanie zachowana a przeniesione i odrestaurowane rzeźby będą oświetlone i opisane, tworząc szlak pieszy w nowo powstałej alejce. Motywem przewodnim wyboru kamiennych pomników i przeniesienia ich do „Parku Rzeźb” było hasło „Człowiek. Studium życia”. Wybrane rzeźby przedstawiają ludzkie kształty, wielowymiarowe studium człowieczego istnienia. Jest wśród nich min. rzeźba pt. „Macierzyństwo”, przedstawiająca siedzącą matkę z dzieckiem, autorstwa Anny Paszkiewicz – Sawickiej oraz rzeźba przedstawiająca stojącą postać z założonymi rękami do tyłu, autorstwa Sławomira Lewińskiego. Rzeźby te powstały na przełomie 1969 – 1970 roku, w ramach organizowanego przez Pracownię Sztuk Plastycznych ze Szczecina konkursu, na wykonanie rzeźb dla Międzyzdrojów i Świnoujścia. Młodzi wówczas rzeźbiarze ze Szczecina przygotowali swoje projekty i jak wspomina Anna Paszkiewicz – Sawicka „rzeźby te zostały wykonane z formy z gipsu zbrojonego stalą i zalewanego betonem. Nie było wówczas za dużo pieniędzy, więc za kosztowne było ściąganie z południa piaskowca”.

Mamy nadzieję, że „Park Rzeźb” stworzy nową przestrzeń miejską i stanie się ciekawą atrakcją naszej Gminy. A może z czasem wytyczy kolejny pieszy szlak na trasie turystycznej mapy Międzyzdrojów.

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje
Dodaj komentarz


Dodając komentarz akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności

  1. Do tej pory rzeźby były bezimienne, nie podawano do publicznej wiadomości ich autorów ani z jakiej okazji istnieją w Międzyzdrojach. Park Rzeźb to wspaniały pomysł by powstała taka plenerowa galeria z tabliczkami informacyjnymi. Przetrwały kawał czasu, niejedno widziały, niemi świadkowie historii kultury, plenerów malarskich i rzeźbiarskich w Międzyzdrojach. Brawo za inicjatywę.

    Ocena: 4.0/5. Z 1 głosu.
    Please wait...