„Życie jest bardziej niewiarygodne niż fikcja”. 10 maja 2018 odbyło się spotkanie z dziennikarzem śledczym Tomaszem Sekielskim zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach oraz Dyskusyjny Klub Książki. Moderatorem spotkania była Anna Sekielska, żona naszego gościa.

Tomasz Sekielski opowiedział o swojej karierze dziennikarskiej i założonym w 2014 r. wydawnictwie „Od deski do deski”, które prowadzi wraz z żoną Anną. Jak sam mówi, on gwiazdorzy, a ona jest „od czarnej roboty”. Idealnie się uzupełniają i tworzą wspaniałą parę zarówno zawodowo jak i prywatnie. Sekielski chciał napisać powieść kryminalną, ale nigdy nie miał na to czasu. Zaczął poważnie myśleć o książce, gdy po 15 latach zrezygnował z pracy w telewizji TVN, bo, jak sam przyznał, „było mu za dobrze”. Od początku istnienia stacji wspólnie z Andrzejem Morozowskim stworzyli wiele programów publicystycznych: „Teraz my!”, „Czarno na białym”. Zdobył Telekamery, Wiktory i inne nagrody publiczności, ale nie czuł wyzwań, zatracił w sobie pasję reportera. Chciał rozwijać się jako dziennikarz i mieć możliwość robienia reportaży na całym świecie. Podjął decyzję, że zostanie „wolnym strzelcem” , dopiero wtedy poczuł, że może zacząć swoją literacką przygodę. Sekielski przeprowadził się z rodziną na Podlasie, gdzie mieszka do dzisiaj. Tam znalazł spokój i mógł skupić się nad pisaniem książki, co od najmłodszych lat było jego marzeniem. Inspiracją do powstania pierwszej powieści kryminalnej „Sejf” była wieś Koterka przy granicy z Białorusią, a dokładniej znajdująca się na bagnach cerkiew. Wydawnictwo Rebis chętnie wydało książkę, ale postawiło warunek, że ma to być trylogia. W ten sposób powstały kolejne części „Obraz kontrolowany” i „Sejf 3 : gniazdo kruka”.

Nasz gość opowiedział również o trylogii „Susza”, która okazała się jeszcze bardziej mroczniejszymi thrillerami. „Zapach suszy” jest pierwszą częścią cyklu, w której autor porusza temat wojny na Ukrainie, w „Smaku suszy” buduje fabułę wokół wojny z terroryzmem i handlu ludźmi . Książki, które tworzy Tomasz Sekielski są formą rozrywki. Autorowi zależy, by zmuszały czytelnika do myślenia, dlatego przemyca ważne tematy: mafijne porachunki, zamachy terrorystyczne, wojna na Ukrainie, handel ludźmi, pedofilię. Tomasz Sekielski był na Majdanie, relacjonował wojnę w Kosowie, nagrywał programy o kartelach narkotykowych w Meksyku. Żona dziennikarza przyznała, że przyzwyczaiła się do wyjazdów męża w niebezpieczne miejsca.

Sekielski chciał zwrócić uwagę na ważne problemy, które jak przyznał, są omijane w mediach publicznych.

Autor opowiedział o swojej pracy nad książkami. Przyznał, że największą część swojego czasu spędza nad przygotowaniami do tekstu. Dokładnie nakreśla cechy swoich bohaterów, planuje fabułę książki, którą niekiedy zmienia w trakcie pisania. Tomasz Sekielski cytuje za Stephenem Kingiem, że „należy słuchać swoich bohaterów” i jeśli wymaga tego sytuacja, trzeba zmienić tekst. Anna Sekielska kupiła mężowi w prezencie program do tworzenia diagramów, który jest bardzo pomocny w zbieraniu informacji do książki. Kiedy autora opuszcza wena, zaczyna odkurzać. Nie portretuje 1:1, ale przyznaje, że gen publicysty niekiedy go ponosi.

Dziennikarz odpowiadał na pytania publiczności, które dotyczyły m.in. ważnych spraw politycznych. Zdradził, że obecnie pracuje nad filmem, który w przyszłym roku będzie dostępny w Internecie. Przy wsparciu społeczeństwa powstanie dokument, który poruszy kontrowersyjny temat w naszym kraju. Oczywiście autor nadal będzie rozwijał się literacko, w październiku będzie można kupić trzecią cześć trylogii „Susza”. Autor planuje wydać cykl książek na podstawie programów „Fokus”.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Można było kupić książkę autora z dedykacją. Dziennikarz z każdym czytelnikiem zamienił kilka słów, by osobiście podziękować za przybycie.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece w Międzyzdrojach.  Dziękujemy Hotelowi Aurora Family & Spa za pomoc w organizacji spotkania.

Pełna galeria zdjęć

BibliotekarzeDodaj komentarz


Dodając komentarz akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności

 1. Ciekawie opowiadał, Tomasz Sekielski ma dużą wiedzę jako dziennikarz śledczy. Świetne spotkanie

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
 2. Gratulacje dla państwa Sekielskich, oraz ukłony dla przeuroczych organizatorek oraz wszystkich przybyłych na to spotkanie.

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
 3. Zalapal sie grubas na wizyte.

  Nie ma jeszcze głosów.
  Please wait...
  • Święta prawda…

   Nie ma jeszcze głosów.
   Please wait...